Spousta lidí, kteří trpí obezitou, k tomu mají ? hlubší důvody než to, že prostě mají rádi jídlo. Jak si ale vůbec můžete ověřit, že už trpíte obezitou? Pokud vám ji nediagnostikuje třeba lékař, nejjednodušší způsob je spočítat si své BMI. Samozřejmě, je spousta obézních, kteří prostě mají rádi jídlo, a to do takové míry, že se neumí vzdát všech těch sladkých a tučných jídel, které jim zkrátka chutnají. Ale spousta obézních si léčí své problémy právě dobrým jídlem. Kolikrát jste už slyšeli, že si někdo dává čokoládu na nervy? Tak to přesně funguje.

sladkosti

Lidé, kteří trpí emočním přejídáním, sahají po dobrém jídle vždy když se s někým pohádají, nedaří se jim v práci, mají jen tak špatnou náladu a podobně. Daleko více jsou k tomu náchylnější lidé, kteří trpí úzkostmi nebo depresemi. Vezmou si své oblíbené jídlo, které jim přinese dobrou náladu a slast. Většinou se jedná o tučná a sladká jídla, protože právě ty v nás dokážou vyvolat ty dobré pocity. Pocit slasti ale trvá jen pár minut a poté se dostaví opět smutek, výčitky a znechucení nad sebou sama. A tak to jde stále do kola.

donuty

Něco jiného je záchvatovité přejídání. To už můžeme klasifikovat jako poruchu příjmu potravy. Jak se projevuje? Člověk v poměrně krátkém čase spořádá neuvěřitelné množství jídla. A to i přesto, že se zrovna třeba necítí hladový. Prostě ho jídlo ovládne. Dokáže vyjíst třeba celou lednici i včetně věcí, které jinak jen tak samostatné nejsou skoro vůbec poživatelné. po epizodě přejídání často následuje zvracení. Proto se často tato porucha příjmu potravy pojí i s bulimií. Obézní lidé mohou skrývat třeba právě tuto nemoc. Náchylnější jsou obecně více ženy ale nevyhýbá se to ani mužům.

V obou případech nepotřebuje dotyčný vaše štiplavé poznámky na jejich váhu nebo urážky. Potřebuje pomoc. Nejlépe pomoc psychologa, psychiatra nebo odborného výživového poradce. Ti jim pomohou zvládnout tyto těžké situace a nebrat jídlo jako svoji berličku, o kterou se můžeme vždy opřít. Pomohou jim, aby si jídlo užívali, ale z té zdravé stránky, a ne z té destruktivní, jako tomu bylo doposud.