Ušetřete náklady na bydlení

Náklady na bydlení bývají největší položkou v rodinném rozpočtu. Pokud se vám je podaří srazit na minimum, uvědomíte si, že vám k výdělku stačí buď poloviční úvazek, nebo poměrně málo placené zaměstnání, kde však máte možnost využívat různých benefitů, jako je velmi pružná pracovní doba, osobní nezávislost a samozřejmě práce, která se vám stává koníčkem.

palivové dřevo

Mobilheim je jednou z možností, jak to provést, a to velmi efektivní a poměrně snadnou. Za prvé, pokud umístíte celoročně obyvatelnou mobilní dřevostavbu v rekreační lokalitě, kde máte k dispozici vlastní zdroj vody (vrtanou či kopanou studnu), úspora na vodném a stočném je první krok k úsporám.

Za druhé, pořídíte-li si sporák na propan-butan nebo čistý propan, oba tyto plyny jsou výhřevnější, než zemní plyn, a stále vychází také levněji. Vařit na propan-butanové bombě, např. desetikilové, je stále velmi populární zejména tam, kde není zemní plyn zaveden, a to pro vás znamená, že můžete bydlet klidně na okraji lesa, kde je z inženýrských sítí dostupná pouze elektřina.

hořící krb

Elektřina – s tou se také dá něco dělat z hlediska úspor, např. fotovoltaickými panely můžete jak ohřívat vodu v bojleru, tak i vyrábět elektřinu do zásoby. Existují panely pro přídavný zdroj elektřiny, anebo panely pro tzv. ostrovní systémy, kde není elektřina zavedena, ale tam jsou velmi drahé akumulátory, které mají poměrně krátkou životnost, a musíte pečlivě zvážit, zda se toto řešení vůbec finančně vyplatí.

Zatopte si v mobilheimu dřevem

Kde je však úspora nejvýraznější, je vytápění dřevem. Pokud vám nevadí občas se projít ven, nanosit dřevo ke krbovým kamnům, přitápět, hlídat plamen a vynášet vyhořelý popel, ušetříte značnou sumu, a to i dnes, kdy ceny palivového dřeva rostou, protože je o ně mezi lidmi velký zájem. Počítejte také s tím, že musíte dřevo nakoupit ve značném předstihu, aby na trhu vůbec bylo k sehnání – nedivte se, protože lidé nejsou hloupí, a než topit plynovým kotlem, kde se „nedoplatíte“, je snazší přejít na topení dřevem.