Barbora Hrzánová se narodila v roce 1964 v Českých Budějovicích. Umělecké sklony se u ní projevily už v dětství. Ovlivněna byla nejen svým otcem, hercem Jiřím Hrzánem. Ale rovněž dědeček, Áda Šmíd, dlouhá léta působil v Jihočeském divadle. Na jehož prknech se v deseti letech poprvé objevila i jeho vnučka Barunka. Během studia na Nerudově gymnáziu si Bára osvojila potřebné základy herecké práce v dramatickém kroužku. Po maturitě je přijata na DAMU, kterou v roce 1987 úspěšně absolvovala.  Poté přijala angažmá do činohry Národního divadla. Kde působila do roku do roku 1993.

Filmové záběry

Talentovaná herečka je od poloviny osmdesátých let i často obsazována do rolí různých žánrů televizní tvorby. A diváky i kritikou je oceněna i její role retardované Johanky ve filmu Requiem pro panenku, za kterou obdržela cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. V roce 1993 následuje role ve filmu Krvavý román a dalších filmech a pohádkách. Českého lva, ocenění za vedlejší roli, ji přinesl výkon ve snímku Díky za každé nové ráno. V té době je v angažmá v Divadle Na zábradlí, kde sehrála v letech 1993 – 2001 mnoho zajímavých divadelních rolí. Za jednu z nich, V Čechovově Rackovi, obdržela Cenu Alfreda Radoka.

 Divadelní kulisy

Od roku 2001 Barbora Hrzánová začíná tvořit na takzvané volné noze. Spočítat všechny scény, na kterých ji můžeme spatřit, je náročné. Pohostinsky vystupuje v Činoherním klubu. V náročné roli ve hře Čekání na Godota. V Divadle v Řeznické v představení Hallo Dolly, ve kterém opět zazáří její mimořádný herecký talent. Rovněž v Dejvickém a Bránickém divadle má častá vystoupení. V posledních letech je to Divadlo Na Jezerce, ve kterém ji můžeme vidět nejčastěji. Ať už v Petrolejových lampách. Anebo v Ženitbě. Kromě filmové a televizní tvorby pracuje rovněž pro Český rozhlas. Ve kterém byla oceněna v roce 2008 v anketě Neviditelný herec. Aby toho nebylo málo, věnuje se i zpěvu se svojí amatérskou kapelou Condurango. Bára Hrzánová je vdaná. S manželem Radkem Holubem, hereckým partnerem, se kterým často vystupuje, vychovávají syna Antonína.