Inspirace pro vodáky na YouTube

Sázava je jednou z našich nejkrásnějších řek a dobře ji znají i mnozí vodáci, kteří jí splouvají obvykle ze Světlé nad Sázavou až k soutoku s Vltavou. K nejzajímavějším úsekům patří peřeje Stvořidla a dolní tok řeky od Týnce nad Sázavou až do Píkovic. Se Sázavou je také často spojován folkový zpěvák a kytarista Honza Nedvěd (skupina Brontosauři) a Posázaví se stávalo námětem i pro staré české černobílé filmy z období První republiky.

kanál YouTube

Vodáci, kteří připravují putování po Sázavě, se spoléhají na optimální stav vody, která bohužel v letních měsících bývá spíše nižší, a komplikuje splutí zejména úseků peřejí na horním toku, ovšem peřeje pod Medníkem, nedaleko Píkovic, mívají vodní stav obvykle blízko ideálnímu průtoku, a nic nebrání v tom, vydat se tu na alespoň víkendovou akci.

Dolní Posázaví však bývá plné vodáků včetně zájemců o lodě z půjčoven, cestuje sem mnoho lidí z Prahy, ale i z jiných částí republiky, a dokonce i vodáci ze zahraničí. Vyplatí se proto zorganizovat splouvání dolní Sázavy mimo hlavní sezónu, nejlépe v červnu nebo koncem srpna.

řeka Sázava

Sázava na YouTube

Sázavu si můžete prohlédnout i prostřednictvím kanálu YouTube. Někteří nadšenci tam ukládají videa, která jsou nasnímaná z dronů, a vy pak máte perfektní přehled, jak to tam vypadá, jak velký nával je před splouváním jezů, jak obtížné jsou úseky peřejí, a zda tam nedochází k nějakým kolizím.

Video vám zprostředkuje i perfektní obraz tamní krajiny, takže máte jasnou představu o tom, zda se vám vyplní váš sen a budete trávit volný čas v malebné přírodě, anebo vás to spíše odradí a nasměrujete se jinam.

Videa na YouTube lze zdarma stáhnout pomocí YouTube video downloaderu stahujvidea.cz, tento postup doporučujeme zejména kvůli nebezpečí, že vlastník videa svůj příspěvek může kdykoli smazat. Stažená videa jsou v původní kvalitě a můžete si je uložit na mobil, do tabletu, do notebooku či na nějaké externí úložiště, např. externí disk.